Alvis Hermanis: Ko igauņi un lietuvieši domās par mums, latviešiem?

Jaunā Rīgas teātra (JRT) galvenais režisors Alvis Hermanis savā Instagram kontā publicējis pārdomas par sabiedrības pretreakciju uz plānoto valsts aizsardzības dienesta ieviešanu visiem vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Hermanis uzskata, ka paziņojums par obligāto valsts aizsardzības dienestu ir kalpojis arī kā «patiesības mirklis», kas atspoguļo sabiedrībā valdošo attieksmi pret valsti.

«Tas, ka tik liela daļa pat latviešu apšauba obligāto militārdienestu, skaidri parāda, ka sabiedrība šeit ir mēreni iepuvusi un viss ir aizgājis greizi. Izrādās, ka pat liela daļa latviešu šo valsti uztver tikai kā patērētāji. Un tā arī ir Latvijas problēmas būtība – tiek atbalstīta pilnīgi ačgārna pseidoliberālā vērtību sistēma, kur katrs domā tikai par savu nabu, savu personisko labumu un nevis kopējo,» savā Instagram kontā raksta JRT galvenais režisors.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Alvis Hermanis (@alvishermanis_official)

Hermanis piemin, ka viņam ir četri dēli, no kuriem vienam būs drīz jāstājas armijā, jo viņš dzīvo Igaunijā, kur militārais dienests jau ir obligāts.

«Tas nozīmē, ka iespējamā kara gadījumā viņš kopā ar visiem pārējiem igauņu vīriešiem dosies karot arī par Latviju Latvijas teritorijā (jo skaidrs, ka Baltijas fronte būs kopēja), kamēr latviešu vīrieši, kā izskatās, emigrēs un no karošanas izvairīsies,» raksta Hermanis.

«Un tagad, kā jūs domājat: ko igauņi un lietuvieši (kuriem obligātais dienests jau sen attiecas uz visiem vīriešiem) domās par mums, latviešiem?»

Krievijas iebrukuma draudu gadījumā primāri nepieciešams nogādāt emigrācijā bērnus un tās sievietes, kuras nav iesaistītas dienestā vai zemessardzē, taču visu vecumu vīriešiem būtu jāpaliek un jāaizstāv Latvija, uzskata Hermanis.

«Arī tādiem kā man, kuriem pāri 55 gadiem, gan atradīsies veids, kā palīdzēt.»

Hermanis savā Instagram konta ierakstā kritiski vērtē partiju apvienības Attīstībai/Par! (AP) vēlētāju reakciju, rakstot: «Ironiskā kārtā Pabriks pārstāv partiju, kuras ūberliberālais elektorāts (spriežot pēc sašutuma soctīklos) vairumā nav gatavi aizstāvēt mūsu valsts neatkarību. Tas tikai pierāda, ka Pabriku Madridē iespieda kaktā. Jo visām kaimiņvalstīm (ne tikai ASV) arīdzan pacietība izbeidzās, jo Latvija šobrīd ir neuzticama un nesaprotama valsts, ķēdes vājais posms. Arī man kopš vakardienas tā liekas.»

Lasiet arī: Plāno Latvijā ieviest vispārējo valsts aizsardzības dienestu

Jau iepriekš ziņots, ka 5.jūlijā Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) paziņoja, ka Latvijā tiks ieviests obligātais valsts aizsardzības dienests vīriešiem 18–27 gadu vecumā. Šis paziņojums izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā gan par dienesta nepieciešamību, gan jautājumos par sieviešu iesaisti tajā.

Abās kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – šāds dienests jau ir ieviests. Lietuvā tas tika atjaunots 2015.gada martā, bažās par ģeopolitisko situāciju saistībā ar Krievijas agresiju austrumos, savukārt Igaunijā obligāts militārs dienests ir kopš 1991.gada.

Lasiet arī: Nav obligāti jāatstāj visa dzīve uz gadu. Pastāv četras iespējas, kā iziet valsts aizsardzības dienestu

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas