Ginekoloģe: Par mēnešreizēm ģimenē jārunā «skaļi»

Vecākiem jārunā par menstruācijām, nesaucot tās par «Sarkandaugavas tanti» vai «grūtajām dienām», citādi dabiskais process tiek asociētas ar ko nevēlamu, kā ārī šādi piešķir ļoti negatīvu konotāciju, intervijā sociālajam uzņēmumam Ziedava situāciju skaidro ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dace Matule.

Viņa uzsver, ka Latvijā  ir desmitiem eifēmismu, ar ko apzīmējam mēnešreizes. «No vienas puses, tie ir asprātīgi, bet no otras – liecina, ka nevēlamies par tām runāt tieši, bez aizspriedumiem,» turpina Matule.

Sociālais uzņēmums Ziedava atgādina, ka saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2016.gadā sieviešu skaits reproduktīvajā vecumā (15-49 gadi) Latvijā bija 269 137, tātad 269 tūkstoši cilvēku valstī saskaras ar menstruālo ciklu.

Daļa sieviešu mēnešreizes panes ļoti viegli, citas dzer stipras pretsāpju zāles. Vēl lielai daļai sieviešu ir pirms-menstruālais sindroms, taču visām būtu vajadzīga veselīga sava ķermeņa apzināšanās, kas arī vairotu izpratni un atbalstu no apkārtējo puses, norāda speciālisti.

«Pienāk taču kaut kāds brīdis, kad mēs mācām saviem bērniem ēst ar karoti, jo viņi ir cilvēki, un tad kaut kādā brīdī arī meitenei māca, kā viņa top par jaunu sievieti. Un, ka būt par sievieti, tas ir fantastiski! Mātei jebkurā aspektā vajag mācēt pateikt meitai – kļūt par sievieti – tur nav nekādu šausmu, tas ir kārtējais pakāpiens sievietes dzīvē un tas ved tikai uz augšu! Ne jau skolā būtu jāmāca šīs elementārās lietas, bet gan ģimenē,» savu viedokli pauž Matule.

Ziedava uzsver – Rietumu pasaulē jau pāris gadus ir modē runāt par mēnešreizēm. Aktrises, dažādi mākslinieki, rakstnieki un slavenības savos sociālo tīklu profilos, priekšnesumos, grāmatās un izstādēs pievērš uzmanību tam, ka mēnešreizes ir «aizliegtais temats», kas būtu jāsāk popularizēt, brīvāk runājot par to.

Piemēram, aktrise Līne Danhema (LenaDunham) no  Amerikas Savienotās Valsts seriāla Girls ir publiski atklājusi, ka viņai ir endometrioze. Lielbritānijas prinča Harija (Harry) draudzene Megana Mērkla (Meghan Markle) savukārt stāstījusi presei par ceļojumu uz Indiju, kur uzzinājusi, ka 23% meiteņu valstī neiegūst vidējo izglītību, jo kaunas iet uz skolu mēnešreižu dienās un tādēļ nepaspēj «izņemt vielu» vienā ātrumā ar zēniem.

Tāpat sociālais uzņēmums min piemēru dejotāju grupu TheClams. Tās dalībnieces sniegušas priekšnesumu sinhronajā peldēšanā, ar ko aicinājušas beigt pār mēnešreizēm runāt čukstus un aplinkus.

Latvijā «ledu», kas klāj šo tēmu, mēģinājušas iekustināt vizuālā māksliniece Ingrīda Pičukāne un mākslas kritiķe Jana Kukaine. Ingrīdai Pičukānei šogad noslēgusies personālizstāde Sarkanā istaba Latvijas Laikmetīgā mākslas centrā (LLMC).

LLMC Ofisa galerijā uz baltas sienas māksliniece divu mēnešu garumā izzīmēja savas attiecības ar mēnešreizēm. Savukārt pērn tika izdots Janas Kukaines filosofiski personiskais pētījums Daiļās mātes, kur iztirzāts, kā mūsdienu sabiedrībā tiek konstruēts mātišķības un sievietes jēdziens.

«Ir būtiski, ka radošas personības savos darbos tiecas risināt sociāli ētisku problēmu,» uzsver Matule.

Ref:224.000.103.1154

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas