Saslimstība ar ādas vēzi pasaulē un Latvijā pieaug ātrāk nekā jebkura cita vēža forma, turklāt ar katru gadu palielinās arī šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaits.
Pērn Latvijā ultravioleto staru saistītās ne-melanomas ādas vēža formas konstatētas 823 cilvēkiem, miruši 35 cilvēki, savukārt melanoma dažādās tās stadijās 2010.gadā konstatēta vēl 220 pacientiem, un 83 cilvēkiem melanoma kļuva par nāves iemeslu.
Dermatologi problēmas nopietnību saskata ne tikai sabiedrības nepietiekamā informētībā par kaitīgo staru ietekmi vien, – viņi norāda arī uz nepietiekamo medicīnas speciālistu izglītību ādas vēža jautājumos. Turklāt situācijas risināšanai arī valstiskā līmenī netiek veltīta pietiekami liela uzmanība. Lai novērstu pieaugošo saslimstību un mirstību, par galveno stratēģisko virzienu saslimstības samazināšanai būtu jākļūst ādas vēža profilaktiskajiem pasākumiem un agrīnai diagnostikai.
Vācijas pieredzes apliecina, ka mirstību no ādas vēža var būtiski samazināt tikai tad, ja tiek veikts noteikts preventīvu pasākumu komplekss, kas sevī ietver riska grupu apzināšanu un pastiprinātu to uzraudzību, finansējumu novirzot profilaktiskiem pasākumiem agrīnai melanomas diagnosticēšanai. Tāpat nepieciešama mediju un veselības nozares autoritāšu iesaistīšanās sabiedrības informēšanā par saules un solāriju kaitīgo un bīstamo ietekmi uz veselību.
Arī Zviedrijas valdība brīdina savus iedzīvotājus par mānīgajiem pavasara saules stariem, tā kā ozona slāņa noārdīšanās sasniegusi nepieredzētu līmeni visā Skandināvijā, vēsta The Swedish Wire.
«Sabiedrībai ir ieteicams būt informētai par valsts ultravioleto staru prognozēm,» norādīts ANO struktūas Pasaules Meteoroloģisjās organizācijas paziņojumā.
Ozona slānis, kas aizsargā pret ādas vēža saslimšanu, sasniedzis kritisku līmeni, ko ietekmējusi zemā gaisa temperatūra ziemas periodā augšējos atmasfēras slāņos.